Uztura bagātinātāji VS vitamīni un zāles: kam tie ir domāti un galvenās atšķirības
Vitamīni un bioloģiski aktīvās vielas ir nepieciešamas, lai cilvēks dzīvotu pilnvērtīgi un veselīgi. Tieši tāpēc ir svarīgi sekot līdzi, lai ķermenis nekad neizjustu šo barības vielu trūkumu. Vitamīni ir nepieciešami, lai īstenotu vitāli svarīgus bioķīmiskus un fizioloģiskus procesus dzīvajos organismos. Cilvēka un dzīvnieka organisms pats par sevi nesintezē vitamīnus vai sintezē nepietiekamā daudzumā, tāpēc nepieciešams tos saņemt gatavā veidā ar ikdienas uzturu. Uztura bagātinātāji ir vielas, kuras var pievienot uzturam, lai stiprinātu veselību. Bagātinātājus ražo vitamīnu-minerālu kompleksu veidā vai tā sauktajā BAP (bioloģiski aktīvo piedevu) veidā. BAP ietver sevī vitamīnu-minerālu kompleksus un dažādus pārtikas aizstājējus, piemēram, olbaltumvielu kokteiļus un augu tējas.
Uztura bagātinātāji un to priekšrocības
Medicīnas jomas speciālisti un dietologi apgalvo, ka uztura bagātinātāji ir nepieciešami, jo:
- vairums cilvēku neēd pietiekami daudz augļu un dārzeņu;
- lielākā daļa cilvēku ēd pārstrādātus pārtikas produktus, kuros faktiski nav nepieciešamas uzturvielas;
- augsne ir noplicināta un pastāv nepieciešamo minerālu trūkums, kas nozīmē, ka dārzeņi un augļi tos nesaņem augot;
- grūtniecēm un senioriem ir nepieciešams lielāks vitamīnu daudzums, nekā tiek iegūts no pārtikas;
- farmaceitisko līdzekļu lietošana novērš jeb palēnina vitamīnu uzsūkšanos;
- uztura bagātinātāju lietošana palīdz uzturā iegūt visu nepieciešamo, nepalielinot ķermeņa svaru;
BAP un uztura bagātinātāji var būt noderīgi cilvēkiem ar īpašiem veselības stāvokļiem. Piemēram, osteoporozes slimniekam ārsts var izrakstīt papildu D vitamīna un kalcija devu. Vitamīni ir nepieciešami arī cilvēkiem ar Krona slimību vai pacientiem ar celiakiju, kuriem ir apgrūtināta gremošana. Pat lietojot uztura bagātinātājus, neaizmirstiet par veselīgu, daudzveidīgu un sabalansētu uzturu.
Kam var būt nepieciešami uztura bagātinātāji?
Vitamīni un uztura bagātinātāji atšķiras pēc sastāva un devas, tāpēc pie izvēles īpaša uzmanība jāpievērš vecuma ierobežojumiem, indikācijām un kontrindikācijām. Mūsu interneta aptieka e-euroaptieka.lv piedāvā vitamīnus un minerālvielas, uztura bagātinātājus, kas paredzēti pieaugušiem cilvēkiem, uztura bagātinātāji sievietēm un uztura bagātinātāji vīriešiem, uztura bagātinātāji senioriem, uztura bagātinātāji dažāda vecuma bērniem, uztura bagātinātāji grūtniecēm un māmiņam, uztura bagātinātāji sportistiem. Klientu ērtībai un ātrākai navigācijai mūsu mājas lapā, esošie uztura bagātinātāji ir apkopoti un piedāvāti galvenajās kategorijās:
Vai man jālieto vitamīni vai uztura bagātinātāji?
Vitamīni un uztura bagātinātāji tiek lietoti uztura papildinājumā, kompensējot vitamīnu un citu noderīgu mikroelementu trūkumu cilvēka ķermenī. Ja rodas sekojoši simptomi, tad BAP lietošana var tos atvieglot:
- samazināta veiktspēja;
- paaugstināta uzbudināmība;
- biežas baktēriju un vīrusu infekcijas;
- samazināta imūna aizsardzība;
- stress un nervozitāte;
- matu, nagu un ādas stāvokļa pasliktināšanās;
- samazināts libido.
Vai uztura bagātinātāji ir droši?
Jā, tie ir droši, taču uztura bagātinātāji neārstē slimības, tās ir funkcionālas pārtikas piedevas, kas dažos gadījumos var uzlabot ķermeņa stāvokli un labsajūtu kopumā. Un, protams, nekādā gadījumā nemēģiniet ārstēt nopietnas slimības ar uztura bagātinātājiem.
Kāda instance ir atbildīga par vītamīnu un uztura bagātinātāju drošību un efektivitāti?
Latvijas Republikā par to ir atbildīgs Pārtikas un veterinārais dienests ( PVD).
Vai man ir nepieciešams ārsta vai farmaceita apstiprinājums, pirms lietot uztura bagātinātāju izrakstīto zāļu vietā, kombinācijā vai kā papildinājumu tiem?
Vitamīnu un minerālvielu trūkums var izraisīt biotīna deficītu, anēmiju, centrālās nervu sistēmas darbības traucējumus, depresiju, rahītu, izsitumus uz ādas, traucējumus gremošanas traktā, sirdī un daudzas citas komplikācijas. Tāpēc ir tik svarīgi atbildīgi sekot līdzi avitominozes profilaksei un periodiski lietot labus vitamīnu kompleksus. Lai izvēlētos optimālāko uztura bagātinātāja sastāvu, jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.
Kā, kad un cik ilgi man vajadzētu lietot uztura bagātinātāju? Vai pastāv “pareizā” deva?
Ir svarīgi pievērst uzmanību nosacījumam kad un kā vajadzētu lietot uztura bagātinātāju - piemēram, ar ēdienu vai pirms, no rīta vai vakarā, pirms vai pēc treniņa (ja nodarbojaties ar sportu). Interneta aptiekā e-euroaptieka.lv katras preces aprakstā ir sadaļa “lietošanas veids”, kurā ir norādīta konkrētā uztura bagātinātāja lietošanas kārtība, daudzums un ilgums.
Vitamīni manam organismam – no uztura bagātinātājiem vai kopā ar uzturu?
Ilglaicīgi lietojot veselīgu un daudzveidīgu pārtiku ikdienas uzturā, organisms var saņemt visas nepieciešamās vielas arī bez uztura bagātinātājiem. Taču daži uztura bagātinātāji satur vielas, kuras, iespējams, nav Tava ikdienas uztura sastāvā, kā arī jāatzīmē, ka vitamīni un bagātinātāji tabletēs daudz ātrāk uzsūcas, kas stiprina imunitāti nekavējoties.
Vai man ir nepieciešami uztura bagātinātāji, ja esmu veģetārietis/vegāns/paleo un citu specifisku uztura veidu sekotājs?
Lielakoties uztura bagātinātāju lietošana nav obligāta veģetāriešiem, tomēr daudziem cilvēkiem, neatkarīgi no uztura veida, ir nepieciešami papildus barības vielu avoti. Tas ir atkarīgs no pārciestajām slimībām un organisma stāvokļa kopumā. Ir svarīgi atzīmēt, ka uztura bagātinātājus nedrīkst izmantot līdzsvarota uztura vietā.